Yeni Zelanda’da Haçlı Hristiyan teröristler camideki Müslümanlara saldırdı

Yeni Zelanda’nın Güneyinde yer alan adada Christchurch şehrinin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood’daki diğer camiye fanatik Hristiyan, aşırı sağcı teröristler tarafından cuma namazı esnasında terör saldırısı gerçekleştirildi. Yeni Zelanda’da Haçlı Hristiyan teröristler camideki Müslümanlara saldırdı: 49 Şehit 48 yaralı…

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, vahşi saldırının ardından düzenlediği basın toplantısında, Christchurch kentinde 2 camiye yerel saatle 13.40 ve 13.50’de düzenlenen saldırıların “terör saldırısı” olduğunu vurguladı.

Yeni Zelanda’da Haçlı Hristiyan teröristler camideki Müslümanlara saldırdı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern basın toplantısı esnasında canlı yayında açıklamalarda bulundu.

İki ayrı ibadethanede Cuma namazı kılan masum Müslümanlara karşı işlenen vahşi saldırıyı ‘bir terör saldırısı’ olarak niteleyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern “eşi benzeri görülmemiş saldırının” meydana geldiği günün ülke tarihinin en karanlık günlerinden biri olduğunu vurguladı.

“Polisler güvenliğinizi sağlayabilmek için görevlerini yapmaya devam edecekler. Yetkililer ve imamla görüştüm. Yeni Zelanda bir mesaj paylaşmamı bekliyor tabii ki, düşüncelerimiz ve dualarımız bu insanlarla birlikte. Birçokları için burası onların doğum yeri değildi. Bir şekilde, aile kurmak, yaşam kurmak, yaşamak için burayı seçtiler. Biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz, aşırılığın yuvası değiliz. Bu saldırının yapılmış olması bizim hiç terörle bağımız olmaması, her türlü dine, etnik çeşitliğe sahip bir ülkeyiz biz ve bugünün devamında insanlar bizim yardımseverliğimizi, dostluğumuzu, dayanışmamızı görecek. Bu ideolojiyi sürdürenler bundan sonra nasıl davranacağımızı görecekler.”

İstihbarat birimlerimizden gelen açıklamalara bakarsanız tehdidin nereden geldiğinin önemi yok, aşırılıklarla mücadele halinde olacağız. Daha önce tarihte benzeri görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıyayız. Ülkemizin seçilmiş olmasının sebebi, bizim terör karşıtı, dostluk ve her türlü birliğe açık bir ülke olmamızdır.

Şu anda kurbanların yaşları gibi bilgileri paylaşamıyoruz sizinle. Her konuda detay paylaşmam mümkün değil. Gözaltına alınmış kişiler var, sorgulanıyorlar. Silahlara nasıl ulaştıklarını bulmaya çalışıyoruz.

Halkın polisin yönlendirmelerini takip etmelerini istiyoruz. İnsanlara güven vermek istiyorum. Bölgeye çok fazla güvenlik güçleri geliyor. ” dedi.

Aşırı sağcı, Fanatik Hristiyan teröristler tarafından düzenlenen Vahşi ve terörist haçlı saldırısının ardından ülkedeki tehdit seviyesinin düşükten yüksek düzeye çıkarıldığını bildiren Ardern, teröristlerden hiçbirinin güvenlik birimlerinin daha önceki takip listesinde yer almadığını vurguladı.

Camide ibadet ve dua eden masum Müslümanlara Haçlı saldırısı yapan Aşırı sağcı, fanatik Hristiyan terörist… Otomatik tüfeğinin üzerindeki daha önce Müslümanlara saldıran, katillerin isimlerini yazmış olması dikkat çekiyor.

 

Ünlü Ragbi oyuncusu Williams: “Duygularımı ifade edecek kelime bulamıyorum”

Aynı camide Cuma namazı kılmak üzere gelen Bangladeş Kriket Milli Takımı, otobüsün park etmeye  çalıştığı sırada yapılan saldırıdan son anda kurtuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yeni Zelanda’da Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyorum. İslam düşmanlığı toplu katliam boyutuna ulaşmıştır.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Saldırıda İslam karşıtlığını körükleyen siyasilerin de sorumluluğu var.”

Yeni Zelandalı ünlü ragbi oyuncusu Williams: “Duygularımı dile getirecek kelimeler bulmakta zorlanıyorum.”
Cami saldırısına dünyadan tepki büyüyor.

Camide Cuma namazı kılınırken, fanatik Hristiyan teröristler tarafından otomatik silahlarla yapılan haçlı saldırısı ile vahşice canlı yayın yapılarak öldürülen masum insanlar, Müslümanlar… Suni gündemlerle oluşturulan İslamofobi endişesinden daha büyük tehlikenin aslında Hristiyanofobi olduğunu gözler önüne seriyor, masum ve savunmasız insanları hedef alan vahşi katliam…

Terör saldırılarında 49 kişinin katledildiği açıklandı. Christchurch kenti sağlık yetkilileri, yerel hastanede yaralı 48 kişinin halen tedavi gördüğünü ifade etti.

Teröristlerin kendi sosyal medya hesaplarından yayınladığı görüntülerde yaptıkları vahşi katliamı canlı yayınladığı, camiye girerken ateş açmaya başladıkları ve hareket eden her şeyi hedef aldıkları görüldü.

Teröristler sosyal medyadaki canlı görüntülerde silahlarını ve şarjörlerini sıklıkla değiştirirken; katliam öncesi paylaşımlarında aşırı sağcı ve ırkçı müzikler dinledikleri, sosyal medya sayfalarında ırkçı ve Müslüman karşıtı ifadeler paylaştıkları dikkati çekti.

Onlarca sayfalık nefret manifestosu yayınladılar

Terör saldırısını üstlenen Brenton Tarrant adlı Avustralya vatandaşına ait olduğu tespit edilen sosyal medya hesabı üzerinden “göçmen ve Müslüman karşıtı” açıklamaların olduğu onlarca sayfalık manifesto yayınlandığı belirlendi.

Sosyal medyadan yayınlanan “Nefret manifestosunda” cami saldırganı terörist Tarrant, Türkiye’ye karşı da tehditler savurdu: “(İstanbul boğazının batısına) Eğer ki Avrupa topraklarına geçmeye çalışırsanız, boğazın batısına gelmeye çalışırsanız sizleri öldürürüz.” tehdidinde bulundu.

Terör saldırısına ilişkin sosyal medyada yer alan görüntülerde teröristlere ait olduğu öne sürülen silahların üzerinde, geçmişte Avrupa’nın Müslümanlara karşı verdiği savaşların tarihleri, bu savaşlarda yer almış Batılı figürlerin isimleri, Nazi sempatizanı ve İslam karşıtı ifadelerin yer aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da teröristin suikast listesinde

Camiye saldıran teröristin, nefret manifestosunda hazırladığı suikast listesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Londra Belediye Başkanı Sadık Han gibi isimlerin de olduğu görüldü.

Terörist, yayınladığı nefret manifestosunda, Erdoğan’a yönelik olarak “insanlarımızın en eski düşmanı ve Avrupa’daki en büyük İslami grubun lideri” ifadelerini kullanırken, Avrupa’da yaşayan Türkleri “etnik düşman” şeklinde tanımladı.

“Ayrıntısıyla planlanmış bir terör saldırısı”

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern yaptığı açıklamada, bunun “ayrıntısıyla planlanmış bir terör saldırısı olduğunu” ifade ederek, teröristlere ait araçlarda el yapımı patlayıcılar bulunduğunu ve güvenlik güçlerinin bu patlayıcıları etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Terör saldırılarıyla ilgili olarak şu ana kadar 4 kişinin gözaltına alındığını ifade eden Ardern, teröristlerden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu belirtti.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, “Fanatiklerin düzenlediği bu şiddet ve nefret eylemine ait görüntüleri lütfen paylaşmayalım. Bu nefret saldırısı bizi yansıtmıyor. Biz bu değiliz. Biz bütün bir milletçe bu nefret ve şiddet olayını reddediyoruz.” diye konuştu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da terör saldırısının faillerinden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu doğruladı.

Yeni Zelanda polisi, terör saldırısıyla ilgili şu ana kadar biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı.

“Aşırı sağcı terörist saldırıları kınıyoruz”

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Yeni Zelanda’da yapılan vahşi saldırı karşısında “dehşete” düştüğünü ifade eden Avustralya Başbakanı Morrison, ardından basına verdiği demeçte, “Biz bugün burada aşırılık yanlısı, aşırı sağcı bir terörist tarafından yapılan saldırıları kesinlikle kınıyoruz. Avustralya ve Yeni Zelanda sadece müttefik ve partner değil, biz aileyiz ve Yeni Zelandalı kuzenlerimizle aile olarak bugün yastayız, şoktayız, dehşete düştük ve kızgınız. Yeni Zelandalı ve Avustralyalı Müslümanlara dualarımı gönderiyorum.” ifadesini kullandı.

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, Christchurch’ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood’daki camiye düzenlenen saldırıların ardından ülkedeki tüm camilere bir süre kapılarını kapatması uyarısında bulundu.

—————

TERÖRİST NEFRET MANİFESTOSUNDA TÜRKLERİ DE TEHDİT ETMİŞ

İskoç bir aileden gelen ve Avustralya’da doğan Brenton Tarrant adlı teröristin kendine ait YouTube sayfasından 70 sayfalık bir nefret manifestosu yayınlandığı ortaya çıktı.

Tarrant’ın yayınladığı manifestoda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

“Türklere” başlığının altında yayınlanan bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz”
Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak”

—————
Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aktif bir tetikçi ile Christ Church’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

—————

“KATİL ŞAHSIMI DA HEDEF ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Zelanda’daki cami saldırısına dair açıklamalarda bulundu.

Gaziantep Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda 3 Türk vatandaşının yaralandığını söyledi.

– İslam düşmanı katiller ellerine silahlarını alıp cuma namazı için toplanan Müslüman kardeşlerimize saldırıyorlar. 49 kardeşimiz şehit oldu. Bunların dışında 3 tane Türk var, onlar da yaralı, bir tanesi ile görüştüm.
— Bu katil bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemizi, milletimizi, şahsımı da hedef alıyor. Neymiş boğazın batısına geçmeyecekmişiz. Yoksa ne olurmuş. İstanbul’a gelip hepimizi öldürüp topraklarımızdan sürer Ayasofya’yı minarelerinden kurtarırlarmış. Be hey gafil, önce şunu bil… Ben neden girdim içeri. Ziya Gökalp’in şiiri vardı. Sen hangi milletle konuşuyorsun, neyi konuşuyorsun. Senin her yerin bomba olsa ne yazar. İbadette olan masum Müslümanları buldun, elinde silahla gittin taradın. Ahlaksız, alçak, sen kolayı seçtin.

“BİR TERÖR DEVLETİ ARANIYORSA O İSRAİL’DİR”

Erdoğan Netanyahu’ya: Eğer dünyada bir zalim aranacaksa ta kendisi sensin!
– İsrail’in başındaki soyguncu var ya, yargılanan var ya, her türlü yolsuzluktan yargılanan bir Başbakanları var ya, onun oğlu da ‘İstanbul, Bizans’ın başkenti bir Hristiyan şehridir’ diye tweet atıyor. Be ahlaksız, siz Filistin’in tamamını işgal ettiniz. Netanyahu zalimdir. Eğer dünyada zulmeden bir ülke aranıyorsa o da İsrail‘dir, bir terör devleti aranıyorsa o da İsrail’dir.
— Müslümanlar olarak asla baş eğmeyeceğiz ama asla bu alçakların seviyesine de düşmeyeceğiz.

— Kökeni, inancı, meşrebi ne olursa olsun günahsız her masum insanın ölümüne karşı aynı ilkeli duruşu sergileyeceğiz.

—————–

“Her yerde ölü insanlar gördüm”

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah elbiseler giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi’ne girdiğini, içeride ibadet eden insanlara ateş açtığını, içeride telaş ve kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden hızla camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği esnada her yerde ölü insanlar gördüğünü söyledi.

—————–

Terörist ayrı vahşilikle saldırıyı sosyal medyada canlı yayınladı

Saldırganın ayrı bir vahşilik sergileyerek saldırı anını sosyal medya platformu Facebook üzerinden canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı.

Görüntülerde saldırganın camiye giriş yaptığı andan itibaren çevredekilere ateş açmaya başladığı ve birçok defa şarjör değiştirdiği dikkat çekti. Öte yandan cansız bedenlerin üzerine de defalarca kurşun sıkması vahşeti gözler önüne serdi.

————–

Habertürk’ten Hüseyin Şentürk’ün haberine göre, Yeni Zelanda’da 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan vahşi terör saldırılarından yaralı kurtulan iki Türk’ten biri olan Mustafa Boztaş, saldırı sırasında ölü taklidi yaptı; ancak saldırgan bunu fark edince Boztaş ve yanındakilere de silahla ateş açtı. Bacağından yaralanan Boztaş, bir pencereden kaçmayı başardı.

Bacağından yaralanan ve ameliyata alınmayı bekleyen Boztaş saldırı anını şöyle anlattı; “Cuma namazı için camiye gitmiştim. Hoca vaaz verirken sesleri duyduk. Hepimiz kaçmaya çalıştık, ama en önde kenarda sıkıştık. Bir iki kişi ölü taklidi yaptık, ancak taklit yaptığımızı anlayınca bize de sıktı. Pencereden kaçtık”

———————

“KİLİSEDEN CAMİYE DÖNDÜĞÜ İÇİN BURAYI SEÇTİM”

Saldırıdan sonra da sosyal medyadan canlı yayına devam eden saldırgan, saldırıyı aslında Christchurch’ün yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan bir kasabadaki camiye yapmayı planladığını belirtiyor. Fakat bu Al Noor ve Linwood camilerinin kiliseden dönüştürüldüğünü fark edince; bunun bir saygısızlık olduğunu düşündüğü için saldırıyı bu camilere yaptığını belirtiyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yeni Zelanda’da yaşanan katliamda iki vatandaşımız yaralı olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Saldırıdan basın yayın organları ve siyasetçiler de sorumludur. Avrupa ülkelerinden Müslümanlar’a ve dinimize karşı nefret dilini ifade özgürlüğü ve demokrasi olarak nitelendirmemeleri ve önlem almaları gerektiğini hatırlatmak isterim. İki vatandaşımızın yaralandığını öğrendik. Mustafa Boztaş ve Zekeriya Tuya. Hayati tehlikeleri yok” açıklamasında bulundu.

————

FAHRETTİN ALTUN: EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Altun, “Christchurch’deki saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Düşünce ve dualarımız kurbanlar ve onları sevenlerimizle… Bu, terörün her türlüsüne karşı birleşmemiz için de bir hatırlatıcıdır.” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ: HEPİMİZE YAPILMIŞ SAYILIR

Yeni Zelanda’da Aşırı sağcı Hristiyan teröristler tarafından yapılan Vahşi saldırının ardından Avrupa Birliği’nden ilk açıklama geldi.

Brüksel yönetiminden yapılan açıklamada, “Yeni Zelanda’daki terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır” ifadelerine yer verildi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise “Christchurch’te camilere yönelik korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

—————–

Bu katliam İslamofobik, faşist terörü bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne serdi

Milli Savunma Bakanı Akar, 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törendeki konuşmasında, Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Sadece ibadet için camiye gelen korumasız, savunmasız insanlara karşı hunharca bir katliamın gerçekleştirildiğini ifade eden Akar, “Kimler tarafından bu katliam yapıldı? Caniler, sapıklar tarafından bir cinayet işlendi. Bu katliam İslamofobik, faşist terörü bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne serdi. Bu olay, dünyada İslam karşıtlığı ve Müslüman düşmanlığının geldiği kaygı verici noktayı açıkça göstermektedir.” diye konuştu.

Katliamın ırkçı caniler tarafından sosyal medyadan canlı yayınlandığını ifade eden Akar, şunları söyledi:

“Canlı yayımlama alçaklığı ve sapıklığının da gösterildiği bu ırkçı terörü şahsım, MSB mensupları, TSK adına en şiddetli şekilde kınıyorum, lanetliyorum. Bu tür elim olayların bir kez daha tekrar etmemesini temenni ediyorum ancak sapıkların hamileri oldukça bu tür alçaklıkların da bitmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Yaşanan menfur katliamda hayatlarını kaybeden insanlara rahmet, yakınlarına ve insanlık duygusu olan herkese sabırlar diliyorum.”

Yeni Zelanda’da ülke nüfusunun yüzde 1’i Müslüman

Yaklaşık 4,3 milyon nüfusu olan Yeni Zelanda’da nüfusun Müslümanlar sadece yüzde birini oluşturuyor. Ülkede Avrupa kökenli insanların toplam nüfusa oranı ise yüzde 78 civarında…

Adanın yerli halkı Maoriler ve Asya kökenliler ise ülkedeki en büyük azınlıklar konumuna gelmişler…  Maoriler Yeni Zelanda nüfusunun yüzde 14’ünü oluştururken, Asya kökenliler de ülke nüfusunun yüzde 10’luk dilimine tekabül ediyor.

——————

Yeni Zelanda’da yaşanan Irkçı ve Fanatik Hristiyan terörist saldırısının ardından, Ülke çapında operasyon başlatan güvenlik güçleri biri kadın 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Yeni Zelanda’da gözaltına alınan bir kişinin Avustralya vatandaşı olduğunu açıkladı. Avustralya Başbakanı Morrison ayrıca, “Yeni Zelanda ile birlikte biz de şok içindeyiz, biz de sarsıldık. Yeni Zelanda’nın yanındayız ve aşırı sağcı, vahşi terörist tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz.” dedi.

Polis şefi Bush, operasyon sırasında bulunan ve saldırgana ait olduğu sanılan bir araçta patlayıcı bulunduğunu ve etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

—————-

Bangladeş kriket takımı camiye gidiyordu, saldırıdan son anda kurtuldular

Cuma Namazı kılmak için aynı camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı’nın da saldırı esnasında olay yerinde olduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen “Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarsılmış haldeler ama iyiler.” dedi.

Yetkililer vahşi saldırının ardından olağanüstü tedbirler alarak, binlerce çocuğun iklim değişikliğine karşı eylem yaptığı Katedral Meydanı’nı da boşalttı.

————————

Kaynak : AA, yukselentv

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir