Trump’un Kudüs elçiliğine kanlı açılış: 59 şehit!

Hızır İlyas / Pertev Ajans
***
ABD Başkanı Donald Trump’ın tek yanlı olarak aldığı Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ardından Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği İsrail’in işgali altındaki Kudüs’e taşınıyor. Filistin halkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs provokasyonuna tepkilerini ortaya koymak için sokaklara döküldü.

İsrail askerleri, İsrail’in ablukası altındaki Gazze sınırında gösteri düzenleyen sivil Filistinlilere gerçek mermilerle saldırdı. Bu saldırılarla İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarının asıl sahibi Filistin halkına gerçek mermilerle saldırı düzenleyerek terörist devlet olduğunu bir kez daha gösterdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze’nin doğu sınırı yakınında bir bölgede 8 aylık Leyla Enver Gandur adlı Filistinli bir bebeğin, İsrail askerlerinin attığı gaz bombalarından etkilenerek şehit olduğunu açıkladı.

İsrail askerlerinin orantısız ve sivil halk katliamına dönüşen saldırısı sonucu şehit olan Filistinlilerin sayısı 59’a yükseldi, yaralı sayısı ise 2770’i geçti.

İsrail, Gazze sınırını “kapalı askeri bölge” ilan etti

Yapılan açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze sınırını “kapalı askeri bölge” ilan ettiği belirtildi. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, sınırda tel örgülerin olduğu bölgenin “kapalı askeri bölge” olarak ilan edildiği ve buradaki herhangi bir hareketliliğin ordunun onayını gerektirdiği belirtildi.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi’nden yapılan açıklamada ise İsrail’in demokratik ve sivil gösterilere karşı aşırı ve öldürücü güç kullandığı vurgulanırken, yaralanan gazetecilerden 9’unun da İsrail askerleri tarafından atılan gerçek mermilerle vurulduğu belirtildi.

İsrail, İHA’larla göstericilerin üzerine gaz bombası yağdırıyor

İsrail askerlerinin sert ve aşırı müdahalelerine rağmen Gazze sınırın farklı bölgelerinde binlerce Filistinli, gösterilerine devam ediyor. Gerçek mermilerle göstericilerin üzerine ateş açan İsrail askerleri, insansız hava araçlarıyla da (İHA) protestocuların üzerine öldürücü düzeyde göz yaşartıcı gaz yağdırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs Büyükelçiliği’nin açılışı, dünyanın bir çok ülkesinde protesto edilecek. 46 ülkede, yüz binlerce kişinin Trump’ın tek yanlı Kudüs kararını ve İsrail’in göstericilerle karşı aşırı güç kullanarak ABD destekli “Yavaşlatılmış Filistin Soykırımına” devam etmesi sebebiyle düzenlenecek protesto gösterilerine katılması bekleniyor.

Gazze’de genel grev ilan edildi. Filistin İslami ve Ulusal Güçleri İzleme Komisyonu, Gazze’de bugün genel grev ilan edildiğini, hükumete bağlı ve özel tüm kurum ve kuruluşlarda çalışmaların durdurulduğunu duyurdu.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir