ABD şimdi de Venezuela’nın zenginliklerine göz dikti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesinde devam eden siyasi krize, ABD ve bölge ülkelerinin ülkesine yönelik askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara dair açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri ve bazı bölge ülkelerinin, Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını vurgulayan Maduro, şunları söyledi:

“Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela’da güç sahibi olmak için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar.”

Paralel ve sanal hükumet kuruyorlar!

Maduro, Venezuela’nın halen içinden geçtiği süreçte “Demokrasi, halkın özgürlüğü, egemenlik, toprak bütünlüğü ve barışın tehdit altında” olduğunu vurguladı.

Kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ve etrafındaki muhalifleri eleştiren Venezuela lideri Maduro, “Anayasanın hiçbir yerinde yazmayan paralel ve sanal bir hükumet kendini demokrasinin üzerine koyuyor.” dedi.

Barış, Trump’ın tehdidi altında

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, açıklamasına şöyle devam etti:

“Venezuela’nın ulusal egemenliğine, ‘insani yardım’ adı altındaki bir şovla zayıf gösterilerek saldırmak isteniyor. Barış, Venezuela’yı askeri işgalle tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump‘un tehditleri altındadır. Dünyanın en büyük ve en agresif askeri gücünün başındaki Trump’ın ‘Venezuela için askeri seçenek’ kullanmaktan bahsetmesi çok tehlikelidir.”

Silahlı muhalefete izin vermedik

Venezuelalıların, “Barışçıl bir hükumeti, askeri müdahale ile tehdit etmek ne ile açıklanabilir?” soruna cevap aradığını ifade eden Maduro, Amerika Birleşik Devletleri’nin Venezuela’da uyguladığı politikaların Libya, Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde uyguladığı politikalara benzediğini açıkladı.

Maduro, “Libya’da ulaştıkları noktaya, yani silahlı muhalefete Venezuela’da ulaşamadılar. Denediler ama biz izin vermedik ve hiçbir zaman izin vermeyeceğiz.” dedi.

Venezuela Planları çöktü

Yıllardır Venezuela’yı teslim almak için başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerce yürütülen operasyonlara dikkat çeken Maduro, şimdiye kadar uyguladıkları bütün planların boşa çıkarıldığını vurgulayarak, “Venezuela, bağımsızlığı, haysiyeti, tarihi var olma hakkı, barış uğruna savaşmak amacıyla bugün hiç olmadığı kadar kararlıdır.” açıklamasında bulundu.

Maduro, Venezuela güvenlik güçlerince “darbecilik” suçlamasıyla yakalanan ve daha önce Miraflores’te çalışan emekli albay Garcia Palomo hakkında da bilgi verdi.

Palomo’yu köstebek olarak tanımlayan Maduro, geçen yıl Ağustos ayında bomba yüklü drone ile düzenlenen suikast girişiminin arkasında bu şahsın olduğunu ve onun yönetimindeki bu terörist grubun Kolombiya tarafından finanse edildiğini açıkladı.

2 milyona ulaşan imza toplandı

Venezuela’da ABD ve bazı bölge ülkelerinin askeri tehditlerine karşı düzenlenen “Venezuela’dan ellerini çek” imza kampanyasından da söz eden Maduro, şu ana kadar 2 milyona ulaşan imza toplandığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir