Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan Osmanlı Kılıçları nerede üretiliyor?

Diriliş Ertuğrul Dizisi tozu dumana katarak yerleştiği reyting sıralamasında birincilik kürsüsünü kimselere kaptırmıyor. Halkımızın severek ve takdirle izlediği Diriliş Ertuğrul Dizisi, Ülkemizde olduğu gibi 30’dan fazla ülkede aynı anda yayınlanıyor ve reyting listelerini altüst etmeye devam ediyor. Diziyi izleyen herkesin ilgisini çeken, tarihi aslına uygun şekilde üretilmiş silahlar kullanılıyor dizide; peki Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan Osmanlı Kılıçları nerede üretiliyor?

Sevilen dizinin “Ertuğrul Gazi” rolündeki başarılı başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a ödenen bölüm başı 100 bin liralık ücretle pek çok medya kuruluşunda spekülasyonlara yol açsa da; dizi Türk sinema tarihindeki en başarılı dizi filmlerden biri olarak tarihe geçecek gibi görünüyor. Yayınlandığı ilk günlerden itibaren reyting rekorları kıran ve reyting zirvesini kimselere kaptırmayan dizi Senaryosundan Yönetmenine, kurgusundan oyuncu kadrosuna, dekordan kostümlere, Geleneksel çadırlardan kullanılan kılıç ve silahlara izleyiciden tam not alan bir performans sergiliyor.


Diriliş Ertuğrul dizinde kullanılan tarihi aslına uygun kılıçları ve üretildiği yeri yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz. Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan Osmanlı Kılıçları nerede üretiliyor?

Kullanılan malzemelere özel itina gösterildiği ve gerçekçi olmasının sağlandığı filmde kullanılan kılıçlar ve diğer silahların nerede üretildiği de merak konusu olmuştu. İşte bu konuyu, Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan harika ve gerçeğine birebir uygun kılıç ve diğer silahların hangi ilimizde üretildiğini haberimizde ve videolarda açıklıyoruz.

Anadolu’muzun güzel ilinde işlenen diğer sanatlara ait videoları aşağıda izleyebilirsiniz.

Seramik Çömlek, küllük gibi eşyalar nasıl yapılır; Sanatçı Süleyman Sertkaya tezgahının başında canlı performans yapıyor. Seramik çömlek nasıl yapılır? temalı belgeseli yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.

Gümüş tel kırma sanatı hocası Sümeyra Çelik ile kentte üretilen Nadide Gümüş tel kırma sanatı eserleri üzerine konuştuk. Gümüş tel kırma sanatı temalı belgeseli yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.


Dokumacılık Sanatı hocası Selahattin Kaçanoğlu Buldan bezi dokuması ve dokumacılık sanatını anlatıyor. Buldan bezi nasıl dokunur? temalı belgeseli yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.


Denizli kültürü, sanatı, turistik yerleri ve kısaca Denizli Şehrine dair kısa ve ilgi çeken bir belgesel film… Denizli Belgesel filmini yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz…

Kaynak : Hüsamettin Piraz / yukselentv.com..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir