İliç şimdi “Altın Şehri”

Bölgede bulunan çok büyük rezerve sahip altın madeni, bölgeye adeta deniz getiren baraj inşaatı ve benzeri olumlu değişimle dikkatleri üzerine çeken ilçelerimizden olan İliç son yıllarda her alanda gerçekleştirdiği kalkınma hamleleri ile de Türkiye’nin yıldızı parlayan kentlerinden… Vizyon sahibi, gayretli ve Başarılı yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve girişimciler eliyle gerçekleşen kalkınma hamleleri eskiden sürgün yeri olarak görülen şirin ilçeyi bir cazibe merkezi haline getiriyor.

İliç İlçesine bağlı köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ürettiği birbirinden nefis ürünler de sergilendi Feshane’deki Erzincan tanıtım Günleri’nde… Erzincan kültüründe yer alan cömertliği, hoşsohbet ve misafirperverliği de yerinde müşahede etme fırsatı buldu, ziyaretçiler… İliç standında misafirlere ikram edilen yöreye ait enfes ve de meşhur tulum peyniri, kuru kayısı, kuru dut, ceviz ve özellikle balın tadı damaklarda kaldı. Biz de standı ziyaretimizde cömertçe ikram edilen tüm ürünlerden tattık ve özellikle tulum peyniri ve balı tattıktan sonra Erzincan balının ve tulum peynirinin neden bu kadar meşhur olduğunu bir kez daha idrak etmiş olduk.

Erzincan Tanıtım Günleri çerçevesinde İstanbul Feshane Kültür Merkezi’nde ziyaretçileri karşılayan İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Cahit Tatar, Başkan Vekili Orhan Şahbaz, Başkan Yardımcısı Engin Civan, Yöresel Sanatçı Aslı Asiye Ergül, Enbiya Köyü Muhtarı Emekli Öğretmen Eyüp Ayçiçek ve İliç’li emekli Öğretmen Mehmet Çevik ile görüşme fırsatımız oldu. Adeta hoş bir ocakbaşı sohbetine dönüşen görüşme esnasında ilçede gerek resmi kurumlar, gerekse İliç Dernekler Federasyonu ve yöre halkı tarafından hayata geçirilen yeni projeler, kalkınma hamleleri, kültürel ve sosyal faaliyetler hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin tamamını izleyebilirsiniz.

Yeni Yüzyılın teknoloji ve insan sıcağından uzak ekonomik koşturmaca yorgunu insanı “Citta slow” yani “yavaş şehir” arayışında; şehir konforu ile doğal ve otantik hayatı birarada bulabileceği şehirler… İşte bu noktada, gelişmişlik düzeyini yükselten doğa harikası doğu il ve ilçeleri, hem sahip olduğu şehir konforu hem de doğal ve yöresel özellikleri ile 21. Yüzyılın cazibe merkezleri haline geliyor.

İLİÇ İLÇESİNE DAİR BİR KAÇ CÜMLE…

ilic-erzincan-genel-gorunum

Erzincan’ın Fırat kenarındaki şirin ilçesi İliç’ten genel görünüm…
***


ERZİNCAN – İLİÇ BELGESELİ… SON KALKINMA HAMLELERİ VE İLİÇ İLÇESİ GENEL GÖRÜNÜM
İliç yapılan devasa yatırımlar ve kalkınma hamlelerinin ardından oldukça farklı bir görünüm kazandı. İliç İlçesinden son görüntüleri ve İliç belgeselini izlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

ERZİNCAN İLİÇ STANDINDA COŞKULU BİR HALAY SHOW…

İliçliler coşkuyla halay çekerken Kemah’lı ahbapları da halaya katılmadan edemiyor…

Dillere destan Erzincan döneri ve Döner krizinizi tutturabilecek enfes görüntüleri yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Kaynak : Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir