İç savaş devam ediyor Yemen’de neler oluyor?

Dünya haritasındaki stratejik konumu ve dünyanın en zengin yeraltı zenginlikleri olan petrol ve diğer enerji bölgelerine yakınlığı sebebiyle yüzyıllardır uluslararası güç odaklarının hedefinde olan Yemen, şimdi de korkunç bir trajediye, açlık ve felakete dönüşen iç savaşın kasıp kavurduğu bir ülke olarak ayakta kalmaya çalışıyor. İç savaş devam ediyor Yemen’de neler oluyor? sorusunun cevabının tüm dünya merakla izliyor.

21 milyon insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ve gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığı Yemen’de iç savaş sebebiyle binlerce insan öldü. 3 milyon insan evlerini terk ederek savaştan uzak bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin de çökmesi sonucu Yemen’de hastaların sağlık hizmetlerine ulaşması çok zor ve bazı bölgelerde imkansız hale geldi.

İç savaş felaketine Kuraklık felaketi ekleniyor

Ülkede iç çatışmalarla büyük zorluklar ve felaketler yaşayan halkın belini büken bir başka felaket ise zaman zaman etkili olan kuraklık… Özellikle gıda ve su kıtlığı probleminin birçok bölgede felakete dönüştüğü Yemen’de sağlık krizi de suyun bulunmaması ve hijyenik şartların sağlanmaması sonucu bulaşıcı hastalıkların yayılması ile her geçen gün derin bir sorun haline geliyor. Yemen halkı bir yandan açlıkla mücadele ederken  öte yandan hastalıklarla ve iç savaşın ölümcül etkileriyle sarsılıyor. Yemen’deki insani felaketin giderilmesi ve durumun iyileştirilmesi için; başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok bölgelerinden yardımseverlerin gönderdikleri insani yardımlar, savaş ve ambargo şartlarında zorlu mücadelelerle bölgeye ulaştırılmaya çalışılıyor. BBC’nin açıklamalarına göre şu ana kadar 85 bin çocuk açlıktan öldü Yemen’de…

Dünyanın en dramatik insani felaketlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yaklaşık dörtte üçünü oluşturan 22 milyon insan, acil insani yardımlara ve güvenliğe muhtaç durumda…

Açlıktan ölen minik bebeklerin görüntüleri tüm dünyanın dikkatini Yemen’e çevirdi

Yemen’deki iç savaş dört yılı geride bırakırken, ülkede yaşanan insani felaketleri yansıtan fotoğraflar tüm dünya insanlığının vicdanlarını sızlatıyor. Geçtiğimiz yıl Açlıktan ölen Yemenli bebek Emel’in vicdanları sızlatan ve hafızalara kazınan açlıktan kemikleri sayılan zayıf bedeni; tüm dünyanın dikkatlerini Yemen’e çevirip Yemen sorununu dünyanın dünyanın gündemine taşıdı.

Dünyanın dikkatini bölgeye çeken açlıktan bebek ölümleri sürerken çağımızda yaşanan en büyük insani felaket Yemen’de çocuk, kadın, yaşlı demeden can almaya devam ediyor.

Yemen, 2014’te İran tarafından desteklenen Husi milisleri ve müttefiklerinin ülkede silahlı müdahalelerle hakimiyeti altındaki bölgeleri arttırması ve başkent Sana’da meşru hükumete darbe yapması sonucunda şiddet sarmalına düştü.

Ardından bölgede Şii hareketlerin güçlenmesinden korkan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de Yemen’deki meşru hükumeti yeniden tesis edip güçlendirmek için; Husilere karşı bir operasyonu Mart 2015’te başlatması sonucu ülkedeki gerilim giderek tırmandı.

Yıllardır süren iç savaş, Yemen’in zaten zayıf olan ekonomisini ve altyapısını tamamen yıkım seviyesine getirdi ve Birleşmiş Milletler(BM) tarafından “dünyanın en büyük insani felaketi” olarak tanımlanan büyük drama dönüştü.

 

—————-

Konuyla ilgili aramalar: Yemen’de açlıktan ölen bebekler sorunu, savaş felaketi, açlıktan ölen insanlar, Yemen’de neler oluyor

Kaynak : Hızır İlyas Genç / yukselentv.com
***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir