İdlib’de sivil halkın üzerine bomba yağdırdılar

Esed Rejimine bağlı ağır silahlı birliklerin ve Suriye’de bulunan Rusya ordusu askerlerinin saldırı başlattığı İdlib’de yaklaşık 3 milyon sivil halk vahşi bir katliamla karşı karşıya bulunuyor. Yüz binlerce kişinin canını koruyabilmek için evini eşyalarını ve her şeyini geride bırakarak yeniden yollara düşerek komşu ülkelere ve özellikle Türkiye’ye muhacir olarak sığınabileceği tahmin ediliyor. Rusya ve Esed rejimine bağlı silahlı birliklerin teröristleri gölgede bırakan orantısız saldırıları karşısında çaresiz ve savunmasız kalan sivil halka yönelik olarak İHH, Yardımeli, Yeryüzü doktorları, Sadaka taşı gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşları da acil yardım çalışması başlattılar.

Demokratik Reform, Adalet, İnsan hakları ve özgürlük talepleriyle başlayıp uluslararası güçlerin müdahalesi sonrasında küresel hesaplaşma ve vekalet savaşları arenasına dönüşen Suriye’de insani bedel anlamında can kayıpları ve diğer sıkıntılar giderek büyüyor. Şimdiye kadar 500 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği savaşta 2 milyon kişi sakat kaldı, 5 milyon kişi de evini terk etti.

Şu anda İdlib’de yaşayan 3 milyon kişi yeni ve devasa bir krizle karşı karşıya. Günlük gıda ihtiyacını bile karşılamakta zorluk çeken çoğu mülteci aile başta hijyen, gıda, un ve çadır olmak üzere temel yaşam malzemelerine ihtiyaç duyuyor.

SİVİL HALKA YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Rus uçakları ve Esed rejimine bağlı savaş uçakları İdlib kentinin güneyine ve batısına yönelik düzenledikleri çok sayıda hava saldırısında sivil halkın üzerine yüzlerce bomba attı. Atılan bombaların çoğunun varil bombası olduğu bildiriliyor. Hava saldırılarında 18 kişi hayatını kaybederken, o saldırılarda bir hastane de hedef oldu.

İdlib’in güneyinde bulunan Has bölgesine, Rusya uçakları ve Esed rejimi uçakları çok sayıda hava saldırısı düzenledi. O saldırılarda bir hastaneye de bomba yağdırıldı.

Özgür Suriye Ordusu’na bağlı görevliler saldırı bölgelerinde arama kurtarma faaliyetleri yürütürken enkazlarda yaralıları aradı. Bazı yaralılar kurtarılırken, bazı kişilerin de cansız bedenine ulaşıldı. Hastaneye yapılan saldırılarda 5 hasta hayatını kaybederken, 2 doktor da yaralandı. Saldırıda varil bombası kullanıldığı da ifade ediliyor.

İdlib’in güneyinde ve batısında sivil halkın üzerine bomba yağdıran uçaklar tarafından düzenlenen saldırılarda 18 kişi hayatını kaybetti.

“KİMYASAL KÖR BAHANE. YALNIZCA KİMYASAL SALDIRI ÜZERİNDE DURMAK YANLIŞ”

Rusya ve Suriyedeki Esed rejimine ait savaş uçakları İdlib’e hava saldırılarını dün de sürdürdü. Saldırılarda bir hastaneye varil bombaları atılarak doktor ve hastalar hedef alındı. Yerel kaynaklar, 18 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’da yapılan Üçlü Suriye Zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilere İdlib’de sivil halka yönelik saldırı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yaptığı ateşkes vurgusunun diplomatik bir dille ortak açıklamaya yansıdığını söyledi. İdlib’e yönelik muhtemel bir operasyonun yaratacağı insani drama ve göç dalgasına dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye bedel ödememeli” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan batılı ülkelerin sıklıkla KİMYASAL SİLAH vurgusu yaptığını ifade ederken, bunu “KÖR BAHANE” olarak yorumladı ve yalnızca kimyasal saldırı üzerinde durmanın yanlış olduğunu, söyledi.

Alıntı

Kaynak : yukselentv.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir