İdlib’te Beşşar’ın militanlarının sivil halka terörist saldırıları sürüyor

Esed rejimine bağlı militanlar ve Rusya’ya bağlı askeri birliklerin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi‘ne yönelik yoğun terörist hava saldırılarında aralarında bir sağlık çalışanının da bulunduğu 5 sivil hayatını kaybetti, en az 10 sivil de yaralandı. Rusya’ya ait savaş uçaklarının sivil halka yönelik olarak düzenlediği terörist hava saldırısında bomba attıkları bir hastane de hizmet dışı kaldı. İdlib’te Beşşar’ın militanlarının sivil halka terörist saldırıları sürüyor.

Suriye’de Beşşar Esed Rejimi ve destekçileri olan İran ve Rusya’ya bağlı militanlar, İdlib’in Maaretinuman ve Serakib ilçesine, Temaniye beldesi, Beşiriyye, Tuh, Tel Mennis ve Maarşimarin köylerine, Hama’nın Morik ilçesinin çevresine terörist hava saldırısı düzenledi.

Beyaz Baretliler olarak adlandırılan İdlib Sivil Savunma teşkilatı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, gece geç saatlerden bu yana düzenlenen sivil halka yönelik terörist hava saldırılarında Beşiriyye köyünde 2, Tuh’ta 1, Maarşimarin’de 1 sivil ve Tel Mennis’te 1 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 5 kişi hayatını kaybetti, en az 10 sivil de yaralandı.

Rus savaş uçaklarının bomba attığı, Tel Mennis’teki Rahmet Hastanesi de hizmet dışı kaldı. Beşşar Esed Rejimine bağlı militanlar, Rusya’nın ve İran’ın desteklediği yabancı terörist grupların yardımıyla son 10 gündür İdlib’in güneyinde ilerliyor.

Beşşar Esed Rejimine bağlı savaş uçakları, İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan Türk askerinin konuşlandığı 8 nolu gözlem noktasının yakınına ağır makineli tüfeklerle taciz ateşi açtı. Atış sonucunda herhangi bir hasar oluşmadı. Sirman bölgesindeki Türk askerinin konuşlandığı 8 nolu nokta, rejimin dün kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde bulunuyor.

Ateşkes olan bölgede terörist saldırılar düzenleyen Beşşar Esed militanları 5 ayda 843 sivili öldürdü !

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye’de Esed rejimine bağlı militan gurupların ve Rusya’ya bağlı askerlerin 26 Nisan-19 Ağustos tarihlerinde, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi‘ne düzenledikleri sivillere yönelik terörist saldırılarında en az 843 sivilin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Söz konusu bölgeden 17 Eylül 2018 tarihinde Rusya-Türkiye-İran tarafından imzalanan İdlib mutabakatından bu yana; Beşşar Esed rejimine bağlı militanlar tarafından düzenlenen terörist saldırılardan etkilenen 1 milyona yakın terörist saldırı mağduru sivil halk Suriye-Türkiye sınırı hattına göç etti.

Yerel kaynaklar, saldırıların Maaretinuman ve Serakib ilçelerine yayılması halinde yerinden edilen mağdur sivil halkın sayısının 1,5 milyona ulaşabileceğini belirtiyor.

Beşşar Esed Rejimine bağlı militanlar, 19 Ağustos’ta 8 No’lu noktanın güneyindeki Morik’te bulunan 9 nolu noktaya intikal esnasında TSK konvoyuna hava saldırısı düzenlenmiş, 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi‘ndeki gözlem noktalarına takviye amaçlı çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmat sevkıyatı yaparak takviye yaptı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi‘nde Astana anlaşmaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 12 ateşkes gözlem noktası bulunuyor.

Beşşar Esed Rejimi güçleri, destekçileri olan Rusya ve İran’ın yardımıyla; 17 Eylül 2018’de Rusya’nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata ve ateşkese rağmen sivil halka yönelik terörist saldırılarına devam ediyor.

Ateşkes olan bölgedeki terörist saldırılar sebebiyle 946 bin kişi yerinden edildi !

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki saldırılardan mağdur olan sivil halkın göç sürecini izleyen ve verilendiren Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre; Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan İdlib mutabakatından ve ateşkesten bu yana bölgede 945 bin 992 sivil yerinden edildi.

Bölgede ateşkese rağmen, sivil halka yönelik olarak Beşşar Esed Rejimi güçleri ve destekçileri Rusya ve İran’a bağlı teröristler tarafından düzenlenen terörist saldırılar devam ederken; asıl kaybeden Batılı ülke Yönetimleri ve Ana akım Batı medyası oldu. Batılı Ülke Yönetimleri siyaset arenasında, Batı Medyası ise habercilik ve gazetecilik bağlamında kamuoyunun güvenini kaybetti. Paris’te veya herhangi bir Avrupa ülkesinde sivillere yönelik bir bomba atıldığında beş kişi ölse bunu “Terörist saldırı” olarak manşetlerine taşıdı Batı medyası…

Suriye veya diğer İslam ülkelerindeki saldırılarda ölenler söz konusu olduğunda ise; sivillere yönelik Beşşar Esed rejimine bağlı militanlar tarafından düzenlenen terörist saldırılarda beş yüz kişi hatta 1.000 kişi dahi ölse “Terörist saldırı” diyemediler.  Üstelik ateşkese rağmen şehirdeki çocukların, kadınların, hamilelerin, yaşlıların üzerine 750 kg varil bombaları atılsa da, savaşta bile özel statüsü bulunan hastanelere bomba atılsa da buna “Terörist saldırı” diyemediler.

Beşşar Esed rejimi sivil halka yönelik “KİMYASAL SİLAH” kullandığında bile buna “Terörist saldırı” diyemediler

Beşşar Esed rejimi sivil halka yönelik “KİMYASAL SİLAH” kullandığında bile buna “Terörist saldırı” diyemediler veya demediler. Aslında Batılı ülkelerin yönetici elitleri ve ana akım batı medyasının kurduğu “Terörist eylem tezgahı” yani manüplasyon, şöyle işlediği görüldü: batılı ülkelerin çıkarlarına ters düşen örgütlerin eylemlerinde bir kişi dahi ölse buna “Terörist saldırı” deniliyor; batılı ülkelerin çıkarlarına hizmet eden örgütlerin yaptığı saldırılarda beş yüz kişi dahi ölse buna “Terörist saldırı” denilmiyor.

Ne farkı vardı Suriye’de sivil halkın üzerine Beşşar Esed Rejimine bağlı militanlar veya Rusya ve İran’a bağlı terörist gruplar tarafından atılan bombaların, Paris’te kafedeki sivillerin üzerine atılan bombalardan?! Üstelik Paris’te atılan bombalarla sadece 5-10 kişi ölmüştü ama Suriye’de sivil halka atılan bombalarla 500 kişi hatta 1000 kişi ölüyordu. Batılı Ülke Yönetimleri ve Batı medyasının nasıl çifte standart içerisinde olduğu; nasıl bir “TERÖRİST SALDIRI ETİKETİ” tuzağı kurduğu yaşanan olaylardaki çifte standartlı haberlerle ortaya çıkmış oldu.

Şimdi BATI MEDYASI dünyanın bir yerlerinde sivillerin üzerine bir bomba atıldığında buna “TERÖRİST SALDIRI” derse buna, kim inanır? Suriye’de sivil halkın üzerine Beşşar Esed rejimine bağlı mitilanlar ve destekçileri Rusya ve İran’a bağlı terörist gruplar tarafından uçak ve helikopterlerden atılan bombalarla yüzlerce sivil öldüğünde; bu saldırılara “TERÖRİST SALDIRI DEĞİL” deseler, kim inanır?

 

Kaynak : Hızır İlyas Genç / yukselentv.com
***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir