Çocuk İmam ve Çocuk Cemaati Çok Sevimliler

Hamdi Genç / Balkayatv.com
***
Çocukların her hali sevimli, her halleriyle insanı güldürebiliyor ve neşe kaynağı olabiliyorlar. Evde, okulda, sokakta ve hatta camide çocuğun olduğu her yerde neşe, tebessüm ve pozitif enerji ortaya çıkıyor. Camide namaza gelen çocukların kıkırdayıp birbirleriyle şakalaşmaları da herkesin malumudur. Hepimiz çocuk olduk ve o yollardan geçtik şu hayatta… Camiye gidip de namazda gülüşmeler yaşamayan, yanındaki çocuklarla namazın içinde şakalaşmayan çocuk var mıdır ki? Çocuklar bazen de camide cemaat yaparlar; Çocuk İmam ve Çocuk Cemaati Çok Sevimliler , namaz kılmaya başladıkları zaman çok neşeli ve ilginç görüntüler ortaya çıkabilir.

Çocuk İmam ve Çocuk Cemaati Çok Sevimliler

Tarihi camilerimizden birinde kendi hallerinde cemaat olup, önde bir çocuk imam arkada çocuk cemaatin sevimli ve çocuksu halleriyle bizleri güldüren namazını sizler için görüntüledik. Sevimli “çocuk imam ve çocuk cemaatin” namazını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Peygamberimiz çocuklara olağanüstü hoşgörü ile yaklaşmış onların camide veya dışarıda yaptıkları şakalara asla asabi ve sert tepkiler vermemiş; engin hoşgörüsü ile çocukları her zaman hoş tutmuştur. Bir defasında henüz 2-3 yaşlarında olan torunu Hz. Hüseyin cemaatin önünde imam olarak namaz kıldıran Peygamber Efendimiz (A.S) secdede bulunduğu sırada gelip kafasının üstüne oturmuştur. Çocuğun düşmesinden endişe ederek secdeden kalkmayan Peygamberimiz nihayet çocuk oturduğu yerden kalkınca secdeden doğrulmuştur. Tabi ki arkasındaki cemaat de Peygamberimiz secdeden doğrulmadığı için belki dakikalarca secde halinde kalmışlardır.

Ne var ki, secdede bulunduğu sırada kafasının üstüne oturan bir çocuk düşmesin diye arkasındaki kalabalık bir cemaati bile secdede bekleten Peygamberimizin engin hoşgörü ve sevecenliğinden; son yıllarda camide bir iki güldü, kıkırdadı diye çocukları tokatlayan, sertçe azarlayan hacı amcalar dönemine geldik maalesef…

Unutulmamalıdır ki, gelecekte camileri dolduracak olan, camilerin cemaati olacak olan şimdiki çocuklardır. Çocukların camide ufak tefek şakalaşmalarına sert tepki göstermek, gelecekte o camileri dolduracak olan bugünkü çocukların hafızalarında cami ile ilgili hoş hatıralar bırakmayacaktır. Camilerin gelecek zamanlarda da dolu olmasını uman, bekleyenlerin bugünün çocuklarının hafızalarında cami ile ilgili hoş ve güzel hatıralar bırakmalarında fayda vardır. Camiye gelen çocukları Peygamberimizin engin hoşgörüsünü örnek alarak sevecen ve hoşgörülü tavırla karşılamak gelecek adına daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir