Arakan’dan yükselen imdat çığlığı

Myanmar askeri güvenlik kuvvetleri ve Arakan'daki budist teröristler, Arakan eyaletinde bulunan Kilai-Daung adındaki Rohingya köyüne vahşi bir saldırı yaptılar. Bir hafta içinde

Arakan’dan yükselen yardım çığlıklarına Türkiye’den sosyal medya desteği geldi.

A9 TV’de Adnan Oktar’ın canlı sohbet programında duyurulan ‪#ArakanıKurtaralım etiketi hem dünya hem Türkiye gündeminde 1 numarada yer aldı.

14 Ocak 2014 sabahı saat 3’te Myanmar askeri kuvvetleri, güvenlik kuvvetleri ve Arakan bölgesindeki teröristler, Arakan eyaletinde bulunan Du-Chira-Dan (Kilai-Daung) adındaki Rohingya köyüne vahşi bir saldırı gerçekleştirdiler. Bir hafta içinde aralarından kadın ve çocukların da bulunduğu 41 kişi şehit edildi. 200 kadın, 6 erkek ve 5 çocuk da kayıp. Öldürülen kişilerin arasında 103 yaşındaki Mariam Khatun da var.

Bu saldırı sonrasında çok sayıda masum köylüyü katledildi, birçoğu tutuklandı ve kadınlara kızlara tecavüz edildi. Köyü tam anlamıyla imha ettiler. Şu anda bu köye giriş yasaklandı ve Rohingyalılar ve diğer gözlemciler için yasak bölge ilan edildi.
16 Ocak günü saat öğleden sonra 3.30’da, Maungdaw’da görevli bir BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevlisi Alay-Than-Kyaw (Haisshu-Rata) köyündeki görevinden dönerken olup bitenleri görmek için Du-Chira-Dan köyüne uğradı. Onu gören birkaç Rohingyalı kadın evlerinden çıkıp olup biten gerçekleri ona anlatmak istedi. Fakat güvenlik görevlileri tarafından engellendiler. BM yetkilisinin yakınında ellerinde pala bulunan Rakhine (Arakan) bölgesinden teröristler bulunuyordu. Kısa süre sonra Güvenlik kuvvetleri onun uzaklaşmasını istediler.

17 Ocak’ta, Maungdaw ilçesi yönetimi Du-Chira-Dan köylülerini toplantıya çağırdı. Köylüler tutuklanma korkusuyla toplantıya gelmeye cesaret edemediler. Haziran 2012 tarihinde Maungdaw güneyindeki Baggona köyünde köylüler toplantıya çağırıldıktan sonra 100 masum kişi yetkililer tarafından tutuklanmıştı.

17 Ocak günü öğleden sonra 4’te Güvenlik kuvvetleri Myoma Kayindan (Shidda Fara) Pazar köyünden geçen Rohingyalıların video görüntüsünü kayıt ettiler. Bugünkü devlete ait (18 Ocak 2014) tarihli “New Light of Myanmar” (Myanmar’ın Yeni Işığı) adlı gazetede bu videodan alınan görüntülere yer verilerek, Maungdaw’da her yerin güvenli olduğu yazıldı. Ayrıca Irrawaddy ve AP Medyası Arakan eyaletindeki şiddetle ilgili haber yapmaları nedeniyle suçlandılar. Fakat Rohingyalıların terk etmek durumunda kaldıkları Du-Chira-Dan (Kilai-daung) köyü, dün video çekimi yapılan Myoma Kayindan köyünden 5 mil uzaktadır. Myanmar yönetimi kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir.

Yaşanan bu olaylar esnasında Burma’da bir Arakanlı ile telefon görüşmesi yapmayı başaran aktivist Jamila Hanan, bu görüşmeyi internette yayınladı. Bu konuşmada Arakanlı müslümanın gözyaşları içerisinde yalvararak kendilerinin kurtarılmasını istediği anlatılıyor.

Telefon konuşma kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

Aşağıda acımasız askeri saldırı sonrasında masum Rohingyalılardan katliama uğrayan, kayıp olan veya tecavüze uğrayan kadın ve kızlar ile ilgili kimlik bilgileri yer alıyor.

a) 30 kadın/kız, 6 erkek/delikanlı ve 5 çocuk katledildi
b) 200 kadın/kız, 120 erkek/delikanlı ve 65 çocuk kayıp
1) Sayed Ahmed kızı Musana (Yaş 40)
2) Hormuz kızı Noor Begum (Yaş 50)
3) Mohammed kızı Begum (Yaş 55) ve 10 ile 8 yaşlarında (erkek ve kız)
iki torunu
4) Sayed Ahmed kızı Isi Begum (Yaş 15) (üç parçaya ayrılmış halde)
5) Noor Salam’ın üç çocuğu (iki erkek ve bir kız)
6) Omar Hamid oğlu Abu Bakr Siddiqui (Yaş 20)
7) Abdu Shukkor oğlu Abdus Salam (Yaş 60) (Maungdaw Polis Merkezinde asıldı) ve bir oğlu ile kızı da öldürüldü.

Öldürülen diğer altı kişinin isimleri şöyle:

1) Nizam oğlu Zawbit (Yaş 80)
2) Matlib oğlu Lal Meah (Yaş 60)
3) Bodi Alam oğlu Shomsu (Yaş 40)
4) Salimullah oğlu Mohammed Shuaib (Yaş 10)
5) Zahiruddin kızı Mariam Khatun, rahmetli Nazir Ahmed’in eşi (Yaş 103)
6) Ahmed Hussein kızı Begum, Salimullah’ın eşi (Yaş 42)

Tutuklanan bazı kişilerin isimleri şöyle:

1) Badi Alam oğlu Shamshu (Yaş 50)
2) Jamal Uddin oğlu Kamal Uddin (Yaş 65)
3) Nizam oğlu Dhabir Ullah (Yaş 75)
4) Dhabir Ullah kızı Rajan (Yaş 45)
5) Zahid Alam (Yaş 30)

Yaralanan bazı kişilerin isimleri şöyle:

1) Sayed Alam oğlu Kabir Ahmed (Yaş 25) (Koluna mermi isabet etti)
2) Habi Ullah kızı Amina (Yaş 45) (Kolları ve bacakları kırıldı)
c) Tecavüz edilen kadınların sayısı henüz belli değil. Öldürülen kadınlardan çoğunun önceden tecavüze uğadığı yerli halk tarafından doğrulandı. Aynı vahşet kayıp olan kadınlara da uygulanabilir.
d) Köyden tahliye edilen aileler hala aile üyeleriyle bağlantıya geçmeye çalışıyorlar, fakat öldürülen veya kayıp olan kişilerin isimler ve diğer bilgiler henüz belirleniyor.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir