Zengin çocukları nasıl okullarda okuyor?! - BalkayaTV

Zengin çocukları nasıl okullarda okuyor?!

Haber resminde görmüş olduğunuz bir okul, fakat öyle sıradan bir okul değil!. Bu okul, Dünyanın ultra zenginleri listesinde yer alan kişilerin ve E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocuklarını okuttuğu “Waldorf School of the Peninsula” okulu.

Okulu ilginç kılan ve Dünyanın en zenginlerinin rağbet etmesine sebep olan tek bir özelliği var, o da, “eski usul eğitim.” Yani bu okulda bilgisayar, laptop, yada tablet gibi hiçbir teknolojik alet bulunmuyor, akıllı tahtalar yerine eski kara tahtalar, tebeşirler, kağıt kalem gibi tamamen eğitim gören çocuğun tüm becerilerini ortaya koyabileceği eski tarz malzemeler kullanılıyor.

Ayrıca örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamurla aktivitelerin yapıldığı ve tamamen çocuğun el becerilerini geliştiren bir çok ders var. Bunun dışında bolca oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatma var.

Kısacası bu okuldaki bir çocuk yemek yapmaktan tutun, dikiş dikmek, bahçede çalışmak, minyatür oyuncaklar yapamaya kadar bir çok konuda eğitim görüyor.

Bu eski usul eğitim, çocuğun el becerisinden zeka gelişimine kadar bir çok yönden katkı sağlıyor… Dünyanın en akıllı telefonlarını bilgisayarlarını üreten iş adamlarının, kendi çocuklarını teknolojiden uzak tutmalarının sebebini sanırım kolayca anlayabiliriz…

Teknolojik her cihaz başta çocuklarda ve diğer yetişkinlerde zeka tembelliğine yol açıyor. teknolojiyle haşır neşir olan çocukların radyasyona maruz kalmalarının yanı sıra, obeziteye yatkın olmaları ve daha saldırgan bir ruh hali içinde olmaları, pek çok uzman tarafından çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda dile getirilmişti…

Buna rağmen bir çok aile, çocuklarına daha iyi bir eğitim sağlamak için akıllı tahtalardan tutun her türlü teknolojik aletlerin olduğu okulları tercih etmeleri akıl işi değil. üstelik çoğu aile bununla övünüyor..

Ailelerin bilinçsizliği, çocuklarının geleceğini risk altına sokuyor maalesef..
Unutmayın ; çocuklarınızın klavyeyi iyi kullanması veya mouse kullanırken iyi hareket ettirmesi, onun zihnini harekete geçirecek, el becerilerini ortaya koyacak her türlü etkinlikten alıkoyarak, günler geçtikçe beden ve beyin tembeli olan biri haline getirir sadece…

(alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir