Türkiye’nin ilk gece açık kütüphanesi

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler birçok alanda olduğu gibi kütüphanecilik ve bilgi hizmetleri alanında da yeni ve güzel gelişmelere yol açıyor.
söz konusu gelişmeler çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak Taksim’de faaliyetlerini sürdüren Atatürk Kitaplığı da yeni ve halkın ihtiyaçlarına dönük hizmeti ön plana çıkaran bir projeyi hayata geçirdi.
Okumayı Sevenler İçin Hiç Kapanmayan Kütüphane projesi gerçekten araştırmacılar ve öğrenciler açısından yıllardır dile getirilen ve hayati öneme sahip bir projeydi ve nihayet uygulama alanına konuldu. Taksim Atatürk Kitaplığı artık “Hiç kapanmayan Kütüphane” olarak 7 gün 24 saat açık! Öğrenciler ve araştırmacılar günün tüm saatlerinde kütüphane imkanlarından kesintisiz olarak yararlanabiliyor.
İstanbul’un olduğu kadar ülkemizin de en önemli bilgi ve kültür kurumlarından biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, kütüphane kullanıcılarının ve araştırmacılarının daha rahat ve sıcak bir ortamda çalışabilmeleri için kütüphane çalışma saatlerini kullanıcıların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yeniden düzenledi.
Modern çağın gerekliliklerine uygun ve dünya ile rekabet edebilir bir eğitim, öğretim ve araştırma altyapısı için son derece gerekli olan Hiç Kapanmayan Kütüphane projesi nihayet uygulamaya sokuldu. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de Hiç Kapanmayan Kütüphane henüz bir tane de olsa artık mevcut… Araştırmacılara ve öğrencilere hizmetleri kesintisiz sürdürme yönünde çalışmalarını sürdüren ve geliştirdiği projelerle bilgiye 7 gün / 24 saat sınırsız erişim hizmeti sunan Atatürk kitaplığı, yaptığı yeni düzenleme ile 15 Eylül 2014 tarihinden itibaren 7 gün 24 saat açık ve kitapseverlerin ve araştırmacıların hizmetinde…
Bu uygulamayla ülkemizde ilk kez bir Halk ve Araştırma Kütüphanesi 7/24 kesintisiz hizmet vermiş oluyor. Okuyucuların talebini dikkate alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, araştırmacılara ve okuyuculara Belediyeye bağlı diğer kütüphanelerde de kesintisiz hizmet vermeyi hedefliyor.
Depo hizmeti 22:00’a kadar olduğu Atatürk Kitaplığı’nda, çalışmalarına gece devam edecek okuyucuların yararlanmak istedikleri eserleri 0212 2499565 / dahili 8320’ nolu hattı arayarak rezerve ettirebilecekleri bildirildi.

Kaynak : Cihangir Yigit / hobitat.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir