“Sen oku, Onlar görsün” kitap kermesi

İHH İnsani Yardım Vakfı Üsküdar gönüllülerinin Afrika’daki zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Afrikalı hastaların katarakt ameliyatlarına destek olmak amacıyla düzenlediği “Sen Oku Onlar Görsün” temalı kitap kermesi başladı.

sen oku onlar görsün, ihh üsküdar kitap kermesi

Üsküdar’da Şeyh Devati Camii yakınında bulunan Abbara Kahve’deki kermesin açılışına, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte AA muhabirine açıklama yapan İHH Üsküdar gönüllüsü Mehmet Albayrak, Nijer’de 1 milyon kişinin katarakt hastası olduğunu vurguladı.

Afrika’da insanların zor şartlar altında hayatlarını sürdürdüklerine şahit olduklarını dile getiren Albayrak, “İstanbul’da üniversitelere, liselere, ortaokullara bu konuya ilişkin sunum yapmaya gittik ve öğrencilerin ellerinde kitaptan ziyade tablet, telefon bulunduğunu gördük. Türkiye’deki kardeşlerimizin kitap okumasını, Nijer’deki kardeşlerimizin de görmesini diledik. Bu sebeple bu projeyi gerçekleştirmeye karar verdik.” diye konuştu.

Afrika’da yetersiz beslenme, temiz su eksikliği ve güneş ışınlarının dik gelmesi sebebiyle katarakt hastalığına yakalanan yüz binlerce hasta için umut ışığı olmayı hedeflediklerini vurgulayan Albayrak, projeye 67 sanatçı ve yazarın destek verdiğini söyledi.

Kermesin 15 Nisan’a kadar devam edeceğini bildiren Albayrak, kermese, gönüllülerin kitap alarak ya da bağışlayarak destek vereceğini ifade etti.

Mehmet Albayrak, “15 günlük periyotta her gün bir yazar kitaplarıyla kermes alanında olacak ve okurlarıyla birlikte çalışmaya destek sağlayacak. Twitter’dan #SenOkuOnlarGörsün hashtagından çalışmaya göz atılacak ve destek çağrıları yapılacak. Bütün kitapseverleri, yardımseverleri kitap kermesimize bekliyoruz.” dedi.

AA

ETKİNLİKTEN BAZI GÖRÜNTÜLER

 

 

 

Fotoğraflar : Hüsamettin Piraz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir