İran’da yangın faciasında: 30 ölü

Türkiye’nin Tahran Büyükelçilik binasının da bulunduğu İstanbul Dört Yol kavşağı’nda (Çahar Rahı İstanbul) bulunan, plastik ve tekstil atölyelerinin yoğun olarak kullandığı 17 katlı Plasku İş Merkezi, çıkan büyük yangın sonucu çöktü ve kullanılamaz hale geldi.

Uzun çalışma sonucunda itfaiye ekiplerince söndürülen yangın sonrası korkunç tablo ortaya çıktı; İran resmi devlet kanalının geçtiği habere göre, çöken binada çalışmalara katılan 20 itfaiye görevlisi hayatını kaybetti. Ayrıca göçük altında en az 50 kişinin olduğu bildirildi. Yangın esnasında çevrede bulunan bazı binaların camlarının kırıldığı gözlendi. İçerisinde binlerce kişinin çalıştığı binanın yangının başlamasıyla birlikte boşaltılması, muhtemel daha büyük facianın önüne geçmiş oldu.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, yanan binanın çökmesi ihtimaline karşı Türkiye büyükelçilik binasının boşaltıldığı ve çökmenin büyükelçilik binasına zarar vermediği ifade edildi. Olay yerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Tahran’ın en kalabalık yerlerinden olan Firdevsi ve Cumhuriyet caddeleri kavşağında bulunan söz konusu binada, çoğunlukla giyim sektöründe faaliyet gösteren atölye ve toptancılar yer alıyordu.

Tahran’ın en eski gökdelen binalarından biri olan Plasko binası, 1964 tarihinde inşa edilmişti.

İran’ın Suriye ve Irak’ta savaşa doğrudan müdahil olması sonucu bölgede savaşı sürdüren çeşitli gurupların doğrudan hedefi olabileceği ve sözkonusu yangının bir sabotaj olabileceği ihtimali de inceleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir