Döviz kurları alev alev

Dolar/TL kuru ve Euro/TL kuru fiyatları tüm zamanların rekorunu kırmaya devam ediyor. Dövizin ateşi el yakar seviyeye ulaştı.

Piyasalarda yaşanan inişli çıkışlı hareketlilik ve aşırı dalgalanma sebebiyle vatandaşlar döviz kurunun akıbeti hakkında araştırmalara başladı. Dolar ve Euro son durumu, akıbeti ne olacak diye merak eden vatandaşlar dolar ne kadar, euro kaç TL diye araştırmaya devam ediyor…

Dolar kurunda aşırı yükseliş durmuyor. Son 14 gün içerisinde dolar yüzde 46 oranında değer kazandı.
Dolar güne yine rekor seviyelerden başlangıç yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni Ekonomi Modeli”ni açıkladığı sıralarda haber ajanslarına düşen ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye ile alakalı şok açıklamalarda bulundu haberinin ardından dolar kuru 6.80 lirayı gördü. Doları adeta zıplatan habere göre Trump Türkiye’den çelik ve alüminyüm ithalatında mevcut tarifelerin ikiye katlanmasına izin verdi. Ayrıca, “Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda iyi değil.” dedi.

ABD ile yaşanan siyasal gerginlik, piyasalarda yaşanan olumsuz süreci körüklüyor. 2016 yılından bu yana FETÖ ve PKK’ya destek verdiği gerekçesiyle Türkiye’de tutuklu bulunan ve geçtiğimiz ay ev hapsine alınan rahip Brunson sebebiyle ABD ile Türkiye’nin ilişkileri kopma noktasına geldi. ABD, rahip Brunson ve ajanlık yaptıkları ithamı ile tutuklu bulunan diğer 15 ABD vatandaşının salıverilmesini talep ediyor.

ABD’ye giden Türk heyeti ise Türkiye’ye döndü ancak görüşmeler ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dolardaki yükselişe dair “Onların doları varsa, bizim halkımız, hakkımız, Allah’ımız var” yorumunda bulundu.

DOLAR NE KADAR ?

Şu an itibari ile dolar alış fiyatı 6,21 satış ise 6,21

EURO NE KADAR?

Şu an itibari ile euro alış fiyatı 7,14 satış ise 7,14

Türkiye’de, bugün cari işlemler dengesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı yeni ekonomi modeli, yatırımcılar tarafından dikkatle takip ediliyor ve yatırımcı gündeminin en üst sırasında yer alıyor. Dün döviz kurlarındaki aşırı yükseliş eğilimine rağmen yüzde 0,22 değer kazanan BIST 100 endeksi, analistlerin direnç olarak açıkladığı 97.000 puanın üzerinde günü tamamladı. Dolar/TL ise dün 5,5480’den kapanmasının ardından bugün bankalar arası piyasanın açılışında 5,7250’den işlem görüyor…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir